PZW Słupsk
Menu
XXII EFFC
ZEZWOLENIA     IT
O C H R O N A   W Ó D
Aktualności
ZAKAZ POLOWU RYB
Sport
Rekordy
Kampanie
Przepisy PZW
Poczta
Słońce w Słupsku
Dziś jest: 23.03.2018

wschód: 04:47
zachód: 17:11
Licznik odwiedzin
1561847
Ryby polskich wód
Sapa

Abramis sapa


Wygląd
Ryba o silnie bocznie spłaszczonym i mocno wygrzbieconym ciele. Pysk tępy z dolnym otworem gębowym. Wzdłuż linii bocznej ciała od 47 do 52 łusek.

Ubarwienie: grzbiet koloru ciemnoszarego, boki białawoszare ze słabym połyskiem, brzuch białawy, płetwy koloru jasnoszarego ? grzbietowa i odbytowa z ciemnym obrzeżeniem.

Wielkość: długość 20 ? 30 cm (maksymalnie 40 cm), waga 0,1 ? 0,3 kg (maksymalnie 0,5 kg).

Tryb życia
Ryba stadna, żyjąca w strefie dennej dużych rzek, zbiorników zaporowych oraz w słonawych zalewach morskich. W zasadzie ryba osiadła, występujące w wodach słonawych na okres tarła wędrują do dolnych odcinków rzek, gdzie odbywa tarło, po czym spływają z powrotem do morza. Część osobników jednak zostaje w rzece. Żyje zazwyczaj w niewielkich stadkach.

Rozród
Dojrzewa płciowo osiąga w wieku 3 - 7 lat. Samce dojrzewają rok wcześniej niż samice. Tarło odbywa Od końca kwietnia do początku maja, (czasem przeciąga się ono do końca maja) przy temp. 10 - 16 stopni C. Tarło jest jednorazowe. Ikra jest składana w rozlewiskach, na roślinności wodnej oraz zatopionych gałęziach. Jajeczka nie kleją się, są przezroczyste i mają żółtawy odcień. Ich rozwój trwa około 6 - 7 dni. Larwy po wykluciu mają 6,5-9,5 mm długości. Zaczynają sie aktywnie odżywiać po około 2 tyg. W Zalewie Zegrzyńskim w wieku 3 lat sapa mierzy około 20 cm, 4-letnia - 24 cm, 5-letnia - 25 cm.

Odżywianie
Początkowo zjada larwy owadów, nieco później również drobne mięczaki. Dorosłe sapy żeruja na organizmach dennych. Podstawowym pokarmem są larwy chruścików i ochotkowatych. Zjadają również mięczaki i skąposzczety.
:: wróc do poprzedniej strony ::
Szczegółowe warunki ochrony zawiera zezwolenie na amatorski połów ryb wydawane przez uprawnionych do rybactwa.
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony
Copyright © 2006 - 2018 ZO PZW Słupsk - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie treści bez zgody ZO PZW Słupsk zabronione.