PZW Słupsk
Menu
XXII EFFC
ZEZWOLENIA     IT
O C H R O N A   W Ó D
Aktualności
ZAKAZ POLOWU RYB
Sport
Rekordy
Kampanie
Przepisy PZW
Poczta
Słońce w Słupsku
Dziś jest: 23.03.2018

wschód: 04:47
zachód: 17:11
Licznik odwiedzin
1561843
Ryby polskich wód
Lipień

Thymallus thymallus


Opis
Dorasta do długości 50 cm. Ciało ma lekko spłaszczone i małą głowę. Otwór gębowy niewielki, przedni, z drobnymi zębami, szczęka górna nieco dłuższa od dolnej. Łuski są duże, mocno osadzone w skórze. Młode osobniki są srebrzysto-jasnozielone z niebieskawymi plamami na bokach. Osobniki starsze mają grzbiet szarozielony, zielonkawe boki i biały brzuch. Na bokach podłużne ciemne smugi odpowiadające poszczególnym rzędom łusek. Płetwy nieparzyste mają bladofioletowy odcień, płetwa grzbietowa jest długa, wysoka i ozdobiona kilkoma rzędami czerwonych i czarnych plamek. Całe ciało ma metaliczny połysk. Płetwy grzbietowa, odbytowa, i piersiowe większe u samców niż u samic. Żyje przeciętnie 4-5 lat, maksymalnie 10. Jego liczebność i rozmieszczenie ze względu na krótkowieczność są zmienne.

Odżywianie
Żywi się bezkręgowcami, głównie larwami owadów oraz owadami zbieranymi z powierzchni wody. Chętnie grupuje się w niewielkie stadka.

Rozród
Dojrzewa płciowo w 3 lub 4 roku życia. Wiosną, w okresie tarła, podejmuje krótkie wędrówki poszukując żwirowych tarlisk z dobrze natlenioną wodą, które znajduje przeważnie w niedużych dopływach. Tarło obywa się w temperaturze 6-8 °C. Ikra ma barwę bursztynową, jest ona zasypywana w piasku przez samca, który broni jej przez okres trwający 2-3 tygodnie inkubacji. Często w jednym gnieździe składa jaja kilka samic.
:: wróc do poprzedniej strony ::
Szczegółowe warunki ochrony zawiera zezwolenie na amatorski połów ryb wydawane przez uprawnionych do rybactwa.
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony
Copyright © 2006 - 2018 ZO PZW Słupsk - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie treści bez zgody ZO PZW Słupsk zabronione.